Niekomercyjne wycieczki na Filipiny

filipiny

Filipiny – kraj 7 tys. wysp.

  • Pogoda – ciepło cały rok
  • Szczepienia – nie są obowiązkowe, osobiście nie polecam, sam nigdy nie robiłem, a znane są wypadki powikłań poszczepiennych często bardzo poważnych
  • Przelot/bilety – najlepiej poszukać w Internecie, najczęściej z przesiadką w Bangkoku lub Hong Kongu  (Emirates, Cathay Pacific), a następnie bezpośrednio na Filipiny do Manili a najlepiej bezpośrednio do Cebu City. Należy też mieć bilet powrotny do jakiegokolwiek kraju dalszej podróży.
  • Viza lotniskowa przy wjeździe nie jest wymagana do 29 dni pobytu, można też przedłużyć na miejscu – koszt 3000 peso (ambasada imigracyjna na Flipinach). Można też dostać w ambasadzie Filipin w Warszawie 59 dni – 90 zł. Paszport musi być ważny co najmniej na 6 miesięcy. Opłata lotniskowa przy wylocie 750 peso.
  • Ubezpieczenie moim zdaniem, jeżeli już ktoś chce – lepiej kupić na miejscu, bo tez polskie raczej nie będzie uznawane.
  • Pieniądze  1 zł -14 peso.

1$ – 44 peso.
Działają karty Visa I MasterCard, gotówka, dolary i euro

  • Transport lokalny: taxi, autobus to 1/4 cen w Polsce

Ceny na Filipinach:

benzyna  1 l – 43 peso

Motor 24h  – z wypożyczalni – 300 peso
Trycycl  (taxi rowerowe)  – 20 peso około 20 min.
Noclegi / resorts  – od 800 do 3000 peso
Cena wynajmu domu od 10000 – 30000 /mies.

  • Artykuły spożywcze:

Świeże ryby  1 kg – 130 peso
Ośmiornice 1 kg – 80 peso
Małże          1 kg –  50 peso
Wodorosty 1 kg –  30 peso
Ziemniaki 1 kg  – 90 peso
Pomidory 1 kg  – 40 peso
Jajka        1 szt. –   6 peso

Owoce:
Banany     1 kg – 30 peso
Mango     1 kg – 80 peso
Kokos      –  0 –  Wystarczy zerwać z palmy 🙂

Papierosy – od 20 do 60 peso
Piwo    0,5 l  – 30 peso
Wódka  1 l    – 90 peso

  • Ludzie – miejscowa ludność ma opinię najbardziej przyjaznej i otwartej na obcokrajowców w stosunku do innych krajów w Azji
  • Ważne – oprócz języka filipińskiego wszyscy mówią tu po angielsku

Zarobki  filipińskie to średnio poniżej $ 100 miesięcznie, jednak w życiu nie widziałem tak beztroskich i uśmiechniętych ludzi.

Mieszkania na Filipinach

W związku z częstymi pytaniami na temat kupna mieszkania lub domu na Filipinach chciałbym krótko odpowiedzieć na kilka pytań. Istnieje możliwość kupna mieszkania w budynku apartamentowym w dużym mieście np. Cebu City. Jest to mieszkanie o standardzie światowym typu condo. Dla przykładu podaję cenę mieszkania typu studio. ok. 30 m2 – od 130 tys zł. Opłaty miesięczne są bardzo małe ok. 25 dol. US. + min. podatek roczny. Budynek najczęściej wyposażony jest w basen fitness, security front desk, podziemne garaże. Wszystko to można kupić legalnie na swoje nazwisko aktem notarialny. Jest to inwestycja jako apartament wakacyjny, ale można też komuś wynająć na cały rok. W przypadku pytań dotyczących ziemi lub domów proszę o kontakt emailowy. Więcej informacji cenowych można znaleźć na stronach biur nieruchomości z Cebu City (Real Estate Cebu).